Cost of Living in
Mildura

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1614 | $4130 |
Without rent | $847 | $2875 |
Rent & Utilities | $883.02 | $2022.26 |
Food | $648 | $1256 |
Transport | $69.58 | $181.25 |
Monthly salary after tax | $3886.94 | |
Quality of life | 46.65 | |
Life expectancy | 77.56 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 32.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1614 | / |
Without rent | $847 | / |
Rent & Utilities | $883.02 | / |
Food | $648 | / |
Transport | $69.58 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 932.9$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 820.32$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2129.66$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1460.54$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 111.79$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 176.81$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 44.42$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.87$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5575$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4580$ |
Lunch Menu | 14.84$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 61.03$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.65$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 8.91$ |
Cappuccino | 3.8$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.27$ |
Local transport ticket | 4.82$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 92.74$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 18.9$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.16$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.65$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.89$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.98$ |
Eggs, x12 | 7.49$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.52$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.22$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 12.22$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.19$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.67$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 4.01$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5.83$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.77$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.62$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.88$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.53$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.51$ |
Cigarette pack | 25.74$ |
Cold medicince, 1 week | 8.62$ |
Hair Shampoo | 2.64$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.13$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.12$ |
Gym Membership, 1 month | 34.89$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 18.03$ |
Doctor's visit | 51.9$ |
Haircut, simple | 16.69$ |
Brand Jeans | 99.1$ |
Brand Sneakers | 148.53$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 619.09$ |
International Primary School, 1 year | 21095$ |