Cost of Living in
Melton

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1687 | $3887 |
Without rent | $773 | $2940 |
Rent & Utilities | $1145.55 | $1511.82 |
Food | $484 | $1602 |
Transport | $85.24 | $182.39 |
Monthly salary after tax | $3212.62 | |
Quality of life | 62.49 | |
Life expectancy | 68.42 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 64.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1687 | / |
Without rent | $773 | / |
Rent & Utilities | $1145.55 | / |
Food | $484 | / |
Transport | $85.24 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1313.11$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 758.63$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1914.29$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1015.2$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 128.86$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 166.87$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 44.6$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.23$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 8279$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5362$ |
Lunch Menu | 13.56$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 59.33$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.48$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 9.55$ |
Cappuccino | 3.02$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.73$ |
Local transport ticket | 2.67$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 95.09$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 18.9$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.58$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.04$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.14$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Eggs, x12 | 5.07$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.53$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.1$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.01$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.87$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.98$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.07$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.12$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.26$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.13$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.83$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.07$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.49$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.47$ |
Cigarette pack | 25.95$ |
Cold medicince, 1 week | 7.1$ |
Hair Shampoo | 6.33$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.41$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.17$ |
Gym Membership, 1 month | 58.58$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 15.58$ |
Doctor's visit | 55.73$ |
Haircut, simple | 25.46$ |
Brand Jeans | 76.37$ |
Brand Sneakers | 107.21$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1920.32$ |
International Primary School, 1 year | 20006$ |