Cost of Living in
Lara (Australia)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1751 | $4259 |
Without rent | $878 | $2425 |
Rent & Utilities | $1160.88 | $1468.62 |
Food | $560 | $1377 |
Transport | $81.83 | $172.53 |
Monthly salary after tax | $4448.75 | |
Quality of life | 88.05 | |
Life expectancy | 70.22 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 37.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1751 | / |
Without rent | $878 | / |
Rent & Utilities | $1160.88 | / |
Food | $560 | / |
Transport | $81.83 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1168.89$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 669.83$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2040.66$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1173.68$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 84.96$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 144.43$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 44.86$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.12$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5898$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5848$ |
Lunch Menu | 15.06$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 64.54$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.72$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 9.12$ |
Cappuccino | 3.57$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.76$ |
Local transport ticket | 2.75$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 119.15$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 23.71$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.14$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.03$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.84$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Eggs, x12 | 4.5$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.28$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.92$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.57$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.52$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.89$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.79$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.11$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.91$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.97$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.81$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.6$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.71$ |
Cigarette pack | 30.59$ |
Cold medicince, 1 week | 7.62$ |
Hair Shampoo | 7.14$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.73$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.11$ |
Gym Membership, 1 month | 41.93$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 15.68$ |
Doctor's visit | 52.97$ |
Haircut, simple | 19.95$ |
Brand Jeans | 70.17$ |
Brand Sneakers | 128.07$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1615.86$ |
International Primary School, 1 year | 22511$ |