Cost of Living in
Gold Coast

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1871 | $5325 |
Without rent | $780 | $2647 |
Rent & Utilities | $1232.94 | $2275.17 |
Food | $550 | $1506 |
Transport | $131.04 | $359.66 |
Monthly salary after tax | $3948.05 | |
Quality of life | 81.81 | |
Life expectancy | 77.07 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 708.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1871 | / |
Without rent | $780 | / |
Rent & Utilities | $1232.94 | / |
Food | $550 | / |
Transport | $131.04 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1442.47$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1404.6$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2594.07$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2058.8$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 117.54$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 186.85$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 63.05$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.43$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 8020$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4861$ |
Lunch Menu | 12.63$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 86.49$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.93$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 9.08$ |
Cappuccino | 4.08$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.46$ |
Local transport ticket | 3.03$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 52.42$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 15.62$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.16$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.53$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.04$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.75$ |
Eggs, x12 | 4.8$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.45$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.48$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.82$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.89$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.66$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.79$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.16$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.06$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.94$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.9$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.38$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 14.11$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.98$ |
Cigarette pack | 30.97$ |
Cold medicince, 1 week | 4.38$ |
Hair Shampoo | 5.71$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.92$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.43$ |
Gym Membership, 1 month | 52.05$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 13.93$ |
Doctor's visit | 62.86$ |
Haircut, simple | 17.99$ |
Brand Jeans | 64$ |
Brand Sneakers | 87.23$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1658.89$ |
International Primary School, 1 year | 7399$ |