Cost of Living in
Cairns

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1516 | $3129 |
Without rent | $674 | $2618 |
Rent & Utilities | $758.18 | $1309.32 |
Food | $407 | $1015 |
Transport | $69.4 | $164.7 |
Monthly salary after tax | $2504.9 | |
Quality of life | 62.56 | |
Life expectancy | 69.13 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 132.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1516 | / |
Without rent | $674 | / |
Rent & Utilities | $758.18 | / |
Food | $407 | / |
Transport | $69.4 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1190.95$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 680.92$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1237.82$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1018.06$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 107.54$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 119$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 53.2$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.87$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 7033$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5309$ |
Lunch Menu | 9.37$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 31.53$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.97$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.2$ |
Cappuccino | 3.7$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.26$ |
Local transport ticket | 3.06$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 83.99$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 16.9$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.08$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.21$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.83$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Eggs, x12 | 4.44$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.5$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.06$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.24$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.59$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.71$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.26$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.47$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.48$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.9$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.79$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 14.8$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.01$ |
Cigarette pack | 18.98$ |
Cold medicince, 1 week | 4.54$ |
Hair Shampoo | 3.38$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.09$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.59$ |
Gym Membership, 1 month | 35.24$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 10.45$ |
Doctor's visit | 38.69$ |
Haircut, simple | 13.81$ |
Brand Jeans | 61$ |
Brand Sneakers | 76.29$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1462.88$ |
International Primary School, 1 year | 14479$ |