Cost of Living in
Bundaberg

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1820 | $3823 |
Without rent | $734 | $2277 |
Rent & Utilities | $991.46 | $1210.05 |
Food | $497 | $1806 |
Transport | $61.6 | $205.05 |
Monthly salary after tax | $2958.48 | |
Quality of life | 67.84 | |
Life expectancy | 76.88 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 59.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1820 | / |
Without rent | $734 | / |
Rent & Utilities | $991.46 | / |
Food | $497 | / |
Transport | $61.6 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 713.04$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 621.97$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1322.45$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 972.26$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 95.77$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 158.78$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 70.92$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.58$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 8005$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4243$ |
Lunch Menu | 16.14$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 65.65$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.2$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.49$ |
Cappuccino | 2.9$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.2$ |
Local transport ticket | 2.49$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 52.03$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 25.27$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.59$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.22$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.25$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.99$ |
Eggs, x12 | 4.89$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.62$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.7$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 19.93$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.87$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.28$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.41$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.49$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.47$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.35$ |
Water, 1 L or 1 qt | 2.53$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.78$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 15.04$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 8.58$ |
Cigarette pack | 33.87$ |
Cold medicince, 1 week | 5.66$ |
Hair Shampoo | 3.67$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.69$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.79$ |
Gym Membership, 1 month | 32.13$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 13.98$ |
Doctor's visit | 43.54$ |
Haircut, simple | 15.44$ |
Brand Jeans | 99.14$ |
Brand Sneakers | 123.67$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 401.57$ |
International Primary School, 1 year | 19896$ |