Cost of Living in
Pikine

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1182 | $3571 |
Without rent | $549 | $1438 |
Rent & Utilities | $524.24 | $1626.14 |
Food | $414 | $1213 |
Transport | $75.28 | $260.9 |
Monthly salary after tax | $325.85 | |
Quality of life | 39.6 | |
Life expectancy | 66.33 | |
Population | 284.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1182 | / |
Without rent | $549 | / |
Rent & Utilities | $524.24 | / |
Food | $414 | / |
Transport | $75.28 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 338.64$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 311.44$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2837.56$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 949.84$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 72.87$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 116.94$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 40.05$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.04$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2485$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1202$ |
Lunch Menu | 3.82$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 59.13$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.6$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.54$ |
Cappuccino | 4.25$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.25$ |
Local transport ticket | 0.3$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 28.33$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 27.79$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.69$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.95$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.28$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Eggs, x12 | 2.66$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 15.28$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.86$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.48$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.4$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.33$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.48$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.83$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.36$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.23$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.47$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.51$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.86$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.21$ |
Cigarette pack | 1.42$ |
Cold medicince, 1 week | 5.81$ |
Hair Shampoo | 3.79$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.9$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.02$ |
Gym Membership, 1 month | 71.13$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.17$ |
Doctor's visit | 30.18$ |
Haircut, simple | 9.7$ |
Brand Jeans | 55.26$ |
Brand Sneakers | 67.31$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 254.84$ |
International Primary School, 1 year | 6709$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Thies | |
2 | Koussanar | |
3 | Pikine | |
4 | Kedougou | |
5 | Kebemer | |
6 | Louga | |
7 | Bakel | |
8 | Saint-Louis | |
9 | Velingara | |
10 | Sedhiou | |
11 | Linguere | |
12 | Paoskoto | |
13 | Diourbel | |
14 | Dakar | |
15 | Ndoffane | |
16 | Guediawaye | |
17 | Khombole | |
18 | Kaffrine | |
19 | Kaolack | |
20 | Koungheul | |
21 | Bignona | |
22 | Tivaouane | |
23 | Dagana | |
24 | Matam | |
25 | Rufisque | |
26 | Tambacounda | |
27 | Ziguinchor | |
28 | Fatick | |
29 | Diamniadio | |
30 | Kolda | |