Cost of Living in
Tashir

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1179 | $2954 |
Without rent | $663 | $1937 |
Rent & Utilities | $710.71 | $1016.48 |
Food | $363 | $1067 |
Transport | $53.32 | $113.6 |
Monthly salary after tax | $570.97 | |
Quality of life | 64.98 | |
Life expectancy | 69.66 | |
English speaking % | 9.11% | |
Population | 876.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1179 | / |
Without rent | $663 | / |
Rent & Utilities | $710.71 | / |
Food | $363 | / |
Transport | $53.32 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 829.15$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 555.51$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1782.33$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1083.72$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 90.63$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 132.84$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 22.83$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 14.06$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3713$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1498$ |
Lunch Menu | 14$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 63.99$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.49$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.91$ |
Cappuccino | 3.64$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.88$ |
Local transport ticket | 0.28$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 9.61$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 3.85$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.32$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.02$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.72$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.63$ |
Eggs, x12 | 2.07$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.67$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.65$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.16$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.85$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.81$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.6$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.57$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.42$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.87$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.18$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.62$ |
Cigarette pack | 2.3$ |
Cold medicince, 1 week | 4.45$ |
Hair Shampoo | 3.78$ |
Toilet paper, 4 rolls | 4.15$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.22$ |
Gym Membership, 1 month | 148.29$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.93$ |
Doctor's visit | 31.29$ |
Haircut, simple | 8.67$ |
Brand Jeans | 95.46$ |
Brand Sneakers | 139.8$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 341.47$ |
International Primary School, 1 year | 12069$ |