Population
59.5K
Cost of living
$580
Syunik
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $628 | $1295 |
Without rent | $305 | $1099 |
Rent & Utilities | $245.04 | $472.31 |
Food | $205 | $540 |
Transport | $18.33 | $46.48 |
Monthly salary after tax | $306.94 | |
Quality of life | 36.27 | |
Life expectancy | 81.27 | |
English speaking % | 9.11% | |
Population | 49.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $628 | / |
Without rent | $305 | / |
Rent & Utilities | $245.04 | / |
Food | $205 | / |
Transport | $18.33 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 310.11$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 220.51$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 622.53$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 359.99$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 22.81$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 45.7$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.18$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.69$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1767$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 954$ |
Lunch Menu | 9.59$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 43.21$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.59$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.34$ |
Cappuccino | 3.15$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.68$ |
Local transport ticket | 0.22$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 19.23$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.2$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.69$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.54$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.25$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.73$ |
Eggs, x12 | 1.53$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.11$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.39$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.54$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.7$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.4$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.25$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.24$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.43$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.96$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 3.57$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.09$ |
Cigarette pack | 2.72$ |
Cold medicince, 1 week | 7.03$ |
Hair Shampoo | 4.13$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.68$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.27$ |
Gym Membership, 1 month | 15.31$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.64$ |
Doctor's visit | 24.24$ |
Haircut, simple | 8.46$ |
Brand Jeans | 53.19$ |
Brand Sneakers | 115.59$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 145.3$ |
International Primary School, 1 year | 6824$ |