Cost of Living in
Masis

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1116 | $2490 |
Without rent | $534 | $1737 |
Rent & Utilities | $587.14 | $882.3 |
Food | $352 | $1000 |
Transport | $22.04 | $47.07 |
Monthly salary after tax | $754.04 | |
Quality of life | 34.45 | |
Life expectancy | 71.75 | |
English speaking % | 9.11% | |
Population | 22.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1116 | / |
Without rent | $534 | / |
Rent & Utilities | $587.14 | / |
Food | $352 | / |
Transport | $22.04 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 819.96$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 452.41$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1205.37$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 660.06$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 72.11$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 104.73$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 23.13$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 17.32$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2948$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1594$ |
Lunch Menu | 13.24$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 65.25$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.64$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.84$ |
Cappuccino | 3.91$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.05$ |
Local transport ticket | 0.29$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 14.22$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.11$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.45$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.85$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.73$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.22$ |
Eggs, x12 | 2.79$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.33$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.84$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.49$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.67$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.71$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.28$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.78$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.67$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.36$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.05$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.92$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.33$ |
Cigarette pack | 2.28$ |
Cold medicince, 1 week | 6.65$ |
Hair Shampoo | 3.55$ |
Toilet paper, 4 rolls | 4$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.8$ |
Gym Membership, 1 month | 95.93$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.76$ |
Doctor's visit | 34.7$ |
Haircut, simple | 7.79$ |
Brand Jeans | 116.53$ |
Brand Sneakers | 135.3$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 433.92$ |
International Primary School, 1 year | 9397$ |