Cost of Living in
Goris

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $887 | $2401 |
Without rent | $568 | $1513 |
Rent & Utilities | $490.82 | $840.06 |
Food | $376 | $1004 |
Transport | $16.54 | $58.54 |
Monthly salary after tax | $711.45 | |
Quality of life | 35.31 | |
Life expectancy | 82.24 | |
English speaking % | 9.11% | |
Population | 17.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $887 | / |
Without rent | $568 | / |
Rent & Utilities | $490.82 | / |
Food | $376 | / |
Transport | $16.54 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 596.5$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 438.73$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 729.78$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 626.24$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 87.99$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 112.91$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 26.72$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 14.49$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2459$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1045$ |
Lunch Menu | 12.55$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 61.05$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.98$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.47$ |
Cappuccino | 3.5$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.1$ |
Local transport ticket | 0.27$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 12.84$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.54$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.26$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.91$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.86$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.81$ |
Eggs, x12 | 2.4$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.01$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.16$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.64$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.08$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.04$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.2$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.77$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.84$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.44$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.37$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.8$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.13$ |
Cigarette pack | 2.19$ |
Cold medicince, 1 week | 5.55$ |
Hair Shampoo | 3.93$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.99$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.76$ |
Gym Membership, 1 month | 67.1$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.68$ |
Doctor's visit | 23.73$ |
Haircut, simple | 3.85$ |
Brand Jeans | 90.13$ |
Brand Sneakers | 144.44$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 406.99$ |
International Primary School, 1 year | 11414$ |