Population
142.5K
Cost of living
$799
Gegharkunik
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $799 | $1911 |
Without rent | $299 | $938 |
Rent & Utilities | $371.01 | $465.74 |
Food | $292 | $688 |
Transport | $21.27 | $57.08 |
Monthly salary after tax | $189.45 | |
Quality of life | 35.77 | |
Life expectancy | 67.79 | |
English speaking % | 9.11% | |
Population | 142.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $799 | / |
Without rent | $299 | / |
Rent & Utilities | $371.01 | / |
Food | $292 | / |
Transport | $21.27 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 352.15$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 228.66$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 769.06$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 385.83$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 61.29$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 116.87$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.58$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 17.1$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 580$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 441$ |
Lunch Menu | 7.77$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 40.53$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.51$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.32$ |
Cappuccino | 2.09$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.82$ |
Local transport ticket | 0.23$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 32.42$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 3.37$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.18$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.13$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.49$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Eggs, x12 | 1.79$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.78$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.03$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.88$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.95$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.57$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.48$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.08$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.62$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.58$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.29$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.87$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.3$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.23$ |
Cigarette pack | 2.67$ |
Cold medicince, 1 week | 6.33$ |
Hair Shampoo | 3.4$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.08$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.17$ |
Gym Membership, 1 month | 31.46$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.09$ |
Doctor's visit | 23.73$ |
Haircut, simple | 1.55$ |
Brand Jeans | 47.39$ |
Brand Sneakers | 63.35$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 136.65$ |
International Primary School, 1 year | 12642$ |