Cost of Living in
Ashtarak

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1232 | $2992 |
Without rent | $485 | $1707 |
Rent & Utilities | $534.12 | $1223.58 |
Food | $316 | $1132 |
Transport | $19.75 | $52.72 |
Monthly salary after tax | $618.42 | |
Quality of life | 49.97 | |
Life expectancy | 79.26 | |
English speaking % | 9.11% | |
Population | 19.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1232 | / |
Without rent | $485 | / |
Rent & Utilities | $534.12 | / |
Food | $316 | / |
Transport | $19.75 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 766.57$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 444.36$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1282.9$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 734.99$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 91.89$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 113.75$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 26.63$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 17.1$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3784$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1468$ |
Lunch Menu | 13.39$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 51.72$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.43$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.75$ |
Cappuccino | 2.75$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.07$ |
Local transport ticket | 0.4$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 12.02$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.56$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.54$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.9$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.79$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.43$ |
Eggs, x12 | 2.46$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.47$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.85$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.5$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.24$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.36$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.58$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.87$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.77$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.75$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.45$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.31$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.24$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.52$ |
Cigarette pack | 2.46$ |
Cold medicince, 1 week | 4.84$ |
Hair Shampoo | 3.07$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.29$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.03$ |
Gym Membership, 1 month | 100.05$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.82$ |
Doctor's visit | 27.82$ |
Haircut, simple | 6.74$ |
Brand Jeans | 109.41$ |
Brand Sneakers | 124.49$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 321.43$ |
International Primary School, 1 year | 10170$ |