Cost of Living in
Union Choco

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1133 | $2806 |
Without rent | $609 | $2002 |
Rent & Utilities | $394.32 | $832.71 |
Food | $512 | $1227 |
Transport | $40.93 | $105.56 |
Monthly salary after tax | $623.43 | |
Quality of life | 34.23 | |
Life expectancy | 68.94 | |
Population | 95.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1133 | / |
Without rent | $609 | / |
Rent & Utilities | $394.32 | / |
Food | $512 | / |
Transport | $40.93 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 457.87$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 353.53$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1212.74$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 554.03$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 73.86$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 140.88$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 50.87$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.02$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2692$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1415$ |
Lunch Menu | 9.32$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 61.75$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.66$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.62$ |
Cappuccino | 4.11$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.77$ |
Local transport ticket | 0.63$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 38.66$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 13.68$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.9$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.88$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.82$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.36$ |
Eggs, x12 | 2.5$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 14.13$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.74$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.65$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.27$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.81$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.63$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.71$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.3$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.93$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.87$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.55$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.52$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1$ |
Cigarette pack | 6.52$ |
Cold medicince, 1 week | 12.22$ |
Hair Shampoo | 4.51$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.61$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.96$ |
Gym Membership, 1 month | 32.15$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.4$ |
Doctor's visit | 45.42$ |
Haircut, simple | 7.15$ |
Brand Jeans | 44.41$ |
Brand Sneakers | 87.05$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 507.83$ |
International Primary School, 1 year | 7756$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Panama City (Panama) | |
2 | Panama Oeste | |
3 | San Miguelito | |
4 | Union Choco | |
5 | Penonome | |
6 | Veraguas | |
7 | Santiago de Veraguas | |
8 | Tocumen | |
9 | Panama Province | |