Cost of Living in
Seeb

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $828 | $2468 |
Without rent | $477 | $1239 |
Rent & Utilities | $506.13 | $986.36 |
Food | $363 | $1040 |
Transport | $64.2 | $139.1 |
Monthly salary after tax | $3030.77 | |
Quality of life | 50.99 | |
Life expectancy | 72.71 | |
Population | 509.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $828 | 2 / 20 |
Without rent | $477 | 6 / 20 |
Rent & Utilities | $506.13 | 7 / 20 |
Food | $363 | 12 / 20 |
Transport | $64.2 | 7 / 20 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 396.85$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 265.25$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 858.76$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 553.11$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 62.39$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 94.15$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 55.05$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.65$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1635$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1277$ |
Lunch Menu | 9.48$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 13.98$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.6$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 9.08$ |
Cappuccino | 3.79$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.88$ |
Local transport ticket | 0.83$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 37.91$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 11.02$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.58$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.41$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.41$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.98$ |
Eggs, x12 | 2.48$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 3.3$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.09$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.6$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.57$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.76$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.1$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.39$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.59$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 21.07$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.69$ |
Cigarette pack | 6.25$ |
Cold medicince, 1 week | 13.17$ |
Hair Shampoo | 4.67$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.75$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.04$ |
Gym Membership, 1 month | 45.05$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 10.73$ |
Doctor's visit | 40.91$ |
Haircut, simple | 8.01$ |
Brand Jeans | 37.43$ |
Brand Sneakers | 67.12$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 209.45$ |
International Primary School, 1 year | 8111$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Musandam | |
2 | Al Dhahirah | |
3 | Muscat Governorate | |
4 | Al Batinah South | |
5 | Ad Dakhiliyah | |
6 | Ad Dhahirah | |
7 | South Al Sharqiyah | |
8 | Muscat | |
9 | Dhahirah | |
10 | Dhofar | |
11 | North Al Sharqiyah | |
12 | As Suwayhirah as Sahil | |
13 | Ibra | |
14 | Qurayyat | |
15 | Bawshar | |
16 | Al Batinah North | |
17 | Al Sharqiyah North Governorate | |
18 | Nizwa | |
19 | Seeb | |
20 | Salalah | |