Cost of Living in
Menges

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1292 | $3499 |
Without rent | $552 | $2259 |
Rent & Utilities | $537.35 | $973.84 |
Food | $554 | $1148 |
Transport | $44.15 | $107.26 |
Monthly salary after tax | $1384.52 | |
Quality of life | 48.54 | |
Life expectancy | 81.21 | |
Population | 20.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1292 | 126 / 204 |
Without rent | $552 | 80 / 204 |
Rent & Utilities | $537.35 | 58 / 204 |
Food | $554 | 197 / 204 |
Transport | $44.15 | 126 / 204 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 385.29$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 352.95$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1059.32$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 608.42$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 177.27$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 260.36$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 33.96$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.05$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2298$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1555$ |
Lunch Menu | 14.24$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 63.79$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.68$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.59$ |
Cappuccino | 2.5$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.47$ |
Local transport ticket | 1.69$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 26.19$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.92$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.56$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.69$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.81$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.1$ |
Eggs, x12 | 4.18$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 13.93$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.86$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 12.78$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.06$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.77$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.2$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.52$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.7$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.58$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.51$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.38$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.3$ |
Cigarette pack | 4.75$ |
Cold medicince, 1 week | 12.71$ |
Hair Shampoo | 3.39$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.18$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.92$ |
Gym Membership, 1 month | 45.82$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 9.08$ |
Doctor's visit | 54.48$ |
Haircut, simple | 12.23$ |
Brand Jeans | 96.26$ |
Brand Sneakers | 96.71$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 416.77$ |
International Primary School, 1 year | 13480$ |