Cost of Living in
Vulcanesti (Vulcanesti)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $504 | $1211 |
Without rent | $309 | $1002 |
Rent & Utilities | $169.84 | $355.15 |
Food | $254 | $458 |
Transport | $46.49 | $119.85 |
Monthly salary after tax | $314.72 | |
Quality of life | 59.04 | |
Life expectancy | 82.73 | |
Population | 17.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $504 | / |
Without rent | $309 | / |
Rent & Utilities | $169.84 | / |
Food | $254 | / |
Transport | $46.49 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 182.37$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 134.03$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 471.31$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 318.81$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 47.94$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 57.2$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 5.26$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 27.9$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1105$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 900$ |
Lunch Menu | 6.96$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 23.91$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.39$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.01$ |
Cappuccino | 1.1$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.86$ |
Local transport ticket | 0.44$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 13.41$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 3.4$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.33$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.84$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.69$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Eggs, x12 | 1.61$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.66$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.28$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 4.82$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.62$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.53$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.88$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.55$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.76$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.35$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.89$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 4.46$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.91$ |
Cigarette pack | 1.96$ |
Cold medicince, 1 week | 2.7$ |
Hair Shampoo | 2.5$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.08$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.2$ |
Gym Membership, 1 month | 24.41$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.51$ |
Doctor's visit | 7.63$ |
Haircut, simple | 5.68$ |
Brand Jeans | 51.9$ |
Brand Sneakers | 76.35$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 207.12$ |
International Primary School, 1 year | 3205$ |