Cost of Living in
Telenesti (Telenesti)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $917 | $2292 |
Without rent | $300 | $1195 |
Rent & Utilities | $649.04 | $1235.66 |
Food | $251 | $743 |
Transport | $18.06 | $50.91 |
Monthly salary after tax | $651.05 | |
Quality of life | 30.78 | |
Life expectancy | 80.07 | |
Population | 95.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $917 | / |
Without rent | $300 | / |
Rent & Utilities | $649.04 | / |
Food | $251 | / |
Transport | $18.06 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 372.37$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 418.72$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1250.31$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 858.88$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 136.27$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 218.9$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 10.3$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1760$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1709$ |
Lunch Menu | 6.17$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 41.56$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.38$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.24$ |
Cappuccino | 1.26$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.99$ |
Local transport ticket | 0.26$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 12.03$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.94$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.23$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.24$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.4$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Eggs, x12 | 1.4$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.74$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.01$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.97$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.94$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.86$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.55$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.56$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.65$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.42$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.24$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 4.93$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.27$ |
Cigarette pack | 2.37$ |
Cold medicince, 1 week | 5.49$ |
Hair Shampoo | 4.89$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.34$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.87$ |
Gym Membership, 1 month | 32.65$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.04$ |
Doctor's visit | 19.8$ |
Haircut, simple | 4.01$ |
Brand Jeans | 73.9$ |
Brand Sneakers | 102.65$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 438.77$ |
International Primary School, 1 year | 5258$ |