Cost of living

Panjipara

compared to

Hugli

hira
Panjipara
Hugli
Cost of living one person
$299
$393
Cost of living Family
$822
$859
One person rent
$195
$244
Family rent
$538
$602
Food expenses
$140
$133
Transport expenses
$42.23
$36.58
Monthly salary after tax
$483.04
$491.12
Quality of life
37.5
47.21
Population
12.4K
288.5K

The average cost of living in Panjipara ($299) is 24% less expensive than in Hugli ($393). Panjipara ranked 1929th vs 1717th for Hugli in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.7 months in Panjipara compared to 1.3 months in Hugli .

Eating Out
Panjipara
Hugli
Lunch Menu
$1.51
$1.62
Dinner in a Restaurant, for 2
$14.81
$11.36
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.26
$3.82
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.11
$1.11
Cappuccino
$1.22
$1.77
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.27
$0.27
Rent & Utilities
Panjipara
Hugli
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$119.86
$111.07
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$84.05
$90.42
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$86.29
$92.64
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$211.42
$220.13
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$22.59
$18.38
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$28.45
$30.33
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.99
$6.15
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.11
$11.05
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1132
$1238
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$506
$556
Transportation
Panjipara
Hugli
Local transport ticket
$0.18
$0.18
Monthly ticket local transport
$15.19
$19.93
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.17
$3.18
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.11
$1.1
Groceries
Panjipara
Hugli
Milk, 1 L or 1 qt
$0.65
$0.6
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.49
$0.4
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
$0.71
Eggs, x12
$0.76
$0.89
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.75
$5.32
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.71
$2.65
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.14
$6.67
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.47
$1.55
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.81
$0.85
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
$0.67
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.54
$0.4
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.26
$0.31
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.42
$0.48
Water, 1 L or 1 qt
$0.13
$0.12
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.18
$1.04
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.41
$4.48
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.05
$1.36
Cigarette pack
$2.04
$1.83
Cold medicince, 1 week
$1.6
$1.87
Hair Shampoo
$3.22
$3.78
Toilet paper, 4 rolls
$2.69
$2.63
Toothpaste, 1 tube
$0.92
$1.09
Other
Panjipara
Hugli
Gym Membership, 1 month
$24.18
$25.49
Cinema Ticket, 1 person
$3.9
$3.73
Doctor's visit
$9.6
$10.09
Haircut, simple
$2.6
$3.03
Brand Jeans
$19.32
$20.94
Brand Sneakers
$46
$42.07
Daycare or Preschool, 1 month
$48.49
$55.02
International Primary School, 1 year
$2091
$1813

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *