Cost of living

Jayal

compared to

Tarwara

hira
Jayal
Tarwara
Cost of living one person
$383
$332
Cost of living Family
$885
$910
One person rent
$246
$247
Family rent
$527
$744
Food expenses
$129
$152
Transport expenses
$39.21
$35.52
Monthly salary after tax
$647.72
$529.37
Quality of life
52.36
44.52
Population
17K
10.9K

The average cost of living in Jayal ($383) is 16% more expensive than in Tarwara ($332). Jayal ranked 1740th vs 1860th for Tarwara in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.7 months in Jayal compared to 1.6 months in Tarwara .

Eating Out
Jayal
Tarwara
Lunch Menu
$2.08
$1.79
Dinner in a Restaurant, for 2
$13.38
$13.36
Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.09
$3.61
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.23
$1.26
Cappuccino
$1.48
$1.22
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.24
$0.28
Rent & Utilities
Jayal
Tarwara
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$105.65
$140.34
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$88.25
$92.08
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$109.54
$107.13
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$226.3
$229.72
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$24.28
$23.42
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$36.6
$30.13
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.29
$7.22
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$8.25
$10.39
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1235
$1085
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$628
$531
Transportation
Jayal
Tarwara
Local transport ticket
$0.21
$0.2
Monthly ticket local transport
$21.17
$19.31
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.68
$2.85
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.97
$1.09
Groceries
Jayal
Tarwara
Milk, 1 L or 1 qt
$0.56
$0.46
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.44
$0.5
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.61
$0.69
Eggs, x12
$0.72
$0.99
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.12
$5.48
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.34
$2.56
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.63
$6.49
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.66
$1.38
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
$0.61
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.55
$0.52
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.41
$0.46
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.27
$0.28
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
$0.53
Water, 1 L or 1 qt
$0.1
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.11
$1.12
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.42
$3.63
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.45
$1.2
Cigarette pack
$2.58
$2.44
Cold medicince, 1 week
$1.83
$2.1
Hair Shampoo
$3.2
$3.51
Toilet paper, 4 rolls
$2.64
$2.73
Toothpaste, 1 tube
$0.76
$1.01
Other
Jayal
Tarwara
Gym Membership, 1 month
$18.49
$18.78
Cinema Ticket, 1 person
$4.5
$4.34
Doctor's visit
$12.36
$11.76
Haircut, simple
$2.75
$2.69
Brand Jeans
$17.14
$15.76
Brand Sneakers
$37.38
$41.55
Daycare or Preschool, 1 month
$55.42
$46.71
International Primary School, 1 year
$1800
$2093

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *