Cost of Living in

Panajachel

HiraCost
Cost of living
One person
Family of 4
Total with rent $659 $1499
Without rent $437 $1566
Rent & Utilities $306.1 $530.19
Food $389 $900
Transport $24.05 $65.7
Monthly salary after tax $519.57
Quality of life 33.99
Life expectancy 72.89
Population 13.3K

The cost of living in Panajachel is $659, which is 1 times more expensive than the average in Panajachel. Panajachel ranked th most expensive in Panajachel.

The average salary after taxes in Panajachel is $519.57, which is enough to cover living expenses for 0.8 months.

Panajachel
We calculate prices for Panajachel State as a population-weighted mean of 0 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages below for more relevant information.
Cost of living
One person
Rank
Total with rent $659 /
Without rent $437 /
Rent & Utilities $306.1 /
Food $389 /
Transport $24.05 /
Rent & Utilities
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 313.82$
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 256.59$
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 655.84$
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 424.16$
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. 21.27$
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. 29.87$
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited 49.51$
Mortgage Interest Rate for 20 Years 8.51$
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 1165$
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 552$
Eating Out
Lunch Menu 3.77$
Dinner in a Restaurant, for 2 28.78$
Fast food meal, equiv. McDonald's 6.33$
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz 2.19$
Cappuccino 2.43$
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz 1.14$
Transportation
Local transport ticket 0.5$
Monthly ticket local transport 13.17$
Taxi Ride, 8 km or 5 mi 10.13$
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal 1.22$
Groceries
Milk, 1 L or 1 qt 1.9$
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb 1.82$
Rice, 1 kg or 2.2 lb 2.48$
Eggs, x12 1.9$
Cheese, 1 kg or 2.2 lb 5.69$
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb 6.22$
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb 8.9$
Apples, 1 kg or 2.2 lb 3.2$
Banana, 1 kg or 2.2 lb 1.9$
Oranges, 1 kg or 2.2 lb 3.66$
Tomato, 1 kg or 2.2 lb 1.32$
Potato, 1 kg or 2.2 lb 0.92$
Onion, 1 kg or 2.2 lb 2.18$
Water, 1 L or 1 qt 0.64$
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 2.15$
Wine (mid-priced), 750 mL bottle 9.92$
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.76$
Cigarette pack 4$
Cold medicince, 1 week 5.24$
Hair Shampoo 5.85$
Toilet paper, 4 rolls 2.19$
Toothpaste, 1 tube 2$
Other
Gym Membership, 1 month 40.09$
Cinema Ticket, 1 person 8.64$
Doctor's visit 28.63$
Haircut, simple 8.14$
Brand Jeans 49.22$
Brand Sneakers 114.05$
Daycare or Preschool, 1 month 260.9$
International Primary School, 1 year 6004$
Cost of living in other countries
Author: Editor: License: CC BY-SA 3.0 ID: ISO 3166-1 or "_[a-zA-Z]" if an ISO code is not available

States ranked from the most expensive to the cheapest ones

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *