Cost of living

Jangipur

compared to

Jhonkar

hira
Jangipur
Jhonkar
Cost of living one person
$269
$348
Cost of living Family
$835
$972
One person rent
$177
$179
Family rent
$673
$651
Food expenses
$127
$121
Transport expenses
$47.12
$39.82
Monthly salary after tax
$589.36
$664.96
Quality of life
48.85
44.08
Population
88.2K
10.5K

The average cost of living in Jangipur ($269) is 23% less expensive than in Jhonkar ($348). Jangipur ranked 1990th vs 1820th for Jhonkar in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2.2 months in Jangipur compared to 2 months in Jhonkar .

Eating Out
Jangipur
Jhonkar
Lunch Menu
$1.68
$2.14
Dinner in a Restaurant, for 2
$10.22
$14.46
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.78
$5.1
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.18
$1.05
Cappuccino
$1.7
$1.38
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.32
$0.24
Rent & Utilities
Jangipur
Jhonkar
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$115.21
$134.87
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$72.93
$86.69
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$88.55
$109.1
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$167.07
$221.44
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$20.84
$17.61
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$31.36
$39.21
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.22
$6.52
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$7.91
$8.5
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1323
$1198
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$597
$607
Transportation
Jangipur
Jhonkar
Local transport ticket
$0.21
$0.21
Monthly ticket local transport
$20.58
$19.71
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.07
$3.15
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.91
$1.17
Groceries
Jangipur
Jhonkar
Milk, 1 L or 1 qt
$0.61
$0.57
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.41
$0.53
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.66
Eggs, x12
$0.76
$0.68
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5
$4.74
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.59
$3.22
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8
$5.76
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.66
$1.52
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
$0.79
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
$0.68
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.41
$0.49
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.28
$0.3
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.49
$0.53
Water, 1 L or 1 qt
$0.13
$0.13
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.06
$1.17
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.22
$3.95
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.19
$1.31
Cigarette pack
$2.5
$2.66
Cold medicince, 1 week
$1.98
$1.81
Hair Shampoo
$4.23
$3.3
Toilet paper, 4 rolls
$2.17
$1.96
Toothpaste, 1 tube
$0.84
$1.11
Other
Jangipur
Jhonkar
Gym Membership, 1 month
$18.61
$24.13
Cinema Ticket, 1 person
$4.62
$5.01
Doctor's visit
$10.61
$9.15
Haircut, simple
$3.46
$3.46
Brand Jeans
$21.21
$17.25
Brand Sneakers
$37.91
$45.72
Daycare or Preschool, 1 month
$42.22
$51.21
International Primary School, 1 year
$1517
$1567

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *