Cost of living

Jugial

compared to

Panchgram

hira
Jugial
Panchgram
Cost of living one person
$347
$312
Cost of living Family
$702
$994
One person rent
$175
$221
Family rent
$508
$551
Food expenses
$148
$120
Transport expenses
$35.47
$45.99
Monthly salary after tax
$697.02
$503.26
Quality of life
50.69
47.4
Population
22.0K
17.1K

The average cost of living in Jugial ($347) is 12% more expensive than in Panchgram ($312). Jugial ranked 1823th vs 1901th for Panchgram in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2.1 months in Jugial compared to 1.7 months in Panchgram .

Eating Out
Jugial
Panchgram
Lunch Menu
$1.53
$1.94
Dinner in a Restaurant, for 2
$14.22
$11.49
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.57
$4.48
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.25
$1.34
Cappuccino
$1.38
$1.41
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.3
$0.3
Rent & Utilities
Jugial
Panchgram
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$141.14
$148.45
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$80.46
$71.16
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$114.58
$122.52
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$185.1
$216.43
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$16.78
$20.73
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$36.04
$26.91
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.64
$6.2
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$7.39
$8.56
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1187
$950
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$628
$495
Transportation
Jugial
Panchgram
Local transport ticket
$0.17
$0.2
Monthly ticket local transport
$18.43
$15.25
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.66
$3
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.99
$1.28
Groceries
Jugial
Panchgram
Milk, 1 L or 1 qt
$0.5
$0.49
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.37
$0.37
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.74
$0.6
Eggs, x12
$0.73
$0.82
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.25
$3.93
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.74
$2.27
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.62
$6.01
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.6
$1.25
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
$0.59
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.55
$0.71
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
$0.39
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.26
$0.24
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
$0.5
Water, 1 L or 1 qt
$0.13
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.12
$1.09
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.17
$3.71
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.13
$1.55
Cigarette pack
$2.63
$2.64
Cold medicince, 1 week
$1.91
$2.19
Hair Shampoo
$3.78
$3.71
Toilet paper, 4 rolls
$2.04
$2.51
Toothpaste, 1 tube
$1.11
$1.12
Other
Jugial
Panchgram
Gym Membership, 1 month
$26.99
$23.53
Cinema Ticket, 1 person
$3.45
$4.68
Doctor's visit
$11.82
$9.09
Haircut, simple
$2.35
$2.38
Brand Jeans
$17.89
$15.73
Brand Sneakers
$42.65
$44.18
Daycare or Preschool, 1 month
$43.47
$53.72
International Primary School, 1 year
$1502
$1762

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *