Cost of living

Iraq

compared to

Indonesia

hira
Iraq
Indonesia
Cost of living one person
$745
$516
Cost of living Family
$1944
$1942
One person rent
$466
$395
Family rent
$1193
$1139
Food expenses
$204
$223
Transport expenses
$92.42
$35.73
Monthly salary after tax
$501.51
$311.57
Human freedom index
5.45
5.19
Life expectancy
74.79
74.31
English speaking %
33.9%
17.42%
Population
38.4M
267.7M

The average cost of living in Iraq ($745) is 45% more expensive than in Indonesia ($516). Iraq ranked 125th vs 180th for Indonesia in the list of the most expensive countries in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 0.7 months in Iraq compared to 0.7 months in Indonesia .

Eating Out
Iraq
Indonesia
Lunch Menu
$4.1
$1.61
Dinner in a Restaurant, for 2
$20.59
$13.2
Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.15
$3.38
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.65
$2.85
Cappuccino
$2.64
$2.31
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.4
$0.68
Rent & Utilities
Iraq
Indonesia
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$360.33
$316.16
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$169.08
$168.34
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$650.1
$795.23
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$367.55
$421.25
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$53.51
$37.49
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$107.15
$81.06
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$36.57
$27.02
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.12
$9.24
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1742
$1294
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$578
$928
Transportation
Iraq
Indonesia
Local transport ticket
$0.58
$0.38
Monthly ticket local transport
$44
$12.44
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.52
$4.57
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.46
$0.99
Groceries
Iraq
Indonesia
Milk, 1 L or 1 qt
$1.42
$1.14
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.86
$1.28
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.16
$1.07
Eggs, x12
$1.59
$1.94
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.91
$9.19
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$5.08
$3.63
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.07
$7.44
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.24
$2.46
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.13
$1.77
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.14
$2.21
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$1.15
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
$1.33
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.68
$2.53
Water, 1 L or 1 qt
$0.38
$0.37
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.1
$1.15
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.84
$20.44
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.69
$2.72
Cigarette pack
$2.39
$2.58
Cold medicince, 1 week
$3.01
$3.03
Hair Shampoo
$3.02
$2.2
Toilet paper, 4 rolls
$2.21
$1.18
Toothpaste, 1 tube
$2.01
$0.95
Other
Iraq
Indonesia
Gym Membership, 1 month
$35.04
$29.95
Cinema Ticket, 1 person
$8.82
$3.19
Doctor's visit
$15.21
$14.4
Haircut, simple
$4.66
$4.11
Brand Jeans
$30.7
$56.7
Brand Sneakers
$58.12
$57.83
Daycare or Preschool, 1 month
$137.78
$112.07
International Primary School, 1 year
$2778
$7447

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *