Cost of Living in
Santa Teresa del Tuy

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $966 | $2059 |
Without rent | $638 | $1983 |
Rent & Utilities | $258.39 | $642.6 |
Food | $379 | $998 |
Transport | $99.05 | $285.63 |
Monthly salary after tax | $238.19 | |
Quality of life | 27.78 | |
Population | 515.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $966 | 59 / 63 |
Without rent | $638 | 55 / 63 |
Rent & Utilities | $258.39 | 55 / 63 |
Food | $379 | 34 / 63 |
Transport | $99.05 | 41 / 63 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 240.18$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 235.81$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 526.72$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 498.85$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 7.98$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 12.14$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 39.63$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 20.86$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 487$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 587$ |
Lunch Menu | 12.94$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 51.21$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 13.61$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.47$ |
Cappuccino | 2.93$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.63$ |
Local transport ticket | 0.51$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 29.65$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 21.31$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.45$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.75$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.13$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Eggs, x12 | 2.91$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.18$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.65$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.87$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.03$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.48$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.9$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.7$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.94$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.41$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.98$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.2$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.11$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.86$ |
Cigarette pack | 3.58$ |
Cold medicince, 1 week | 5.18$ |
Hair Shampoo | 5.98$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.09$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.44$ |
Gym Membership, 1 month | 50.36$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.9$ |
Doctor's visit | 32.75$ |
Haircut, simple | 10.8$ |
Brand Jeans | 62.5$ |
Brand Sneakers | 106.54$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 90.62$ |
International Primary School, 1 year | 4358$ |