Cost of Living in
Santa Barbara (Venezuela)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $511 | $1777 |
Without rent | $430 | $1418 |
Rent & Utilities | $100.5 | $280.38 |
Food | $242 | $884 |
Transport | $128.94 | $328.14 |
Monthly salary after tax | $191.97 | |
Quality of life | 10.84 | |
Population | 263.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $511 | 2 / 63 |
Without rent | $430 | 5 / 63 |
Rent & Utilities | $100.5 | 1 / 63 |
Food | $242 | 1 / 63 |
Transport | $128.94 | 51 / 63 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 87.05$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 61.39$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 409.91$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 221.97$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 11.47$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 18.18$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 32.67$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 24.89$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 695$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 961$ |
Lunch Menu | 8.21$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 22.7$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.31$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.3$ |
Cappuccino | 1.87$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.93$ |
Local transport ticket | 1.19$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 59.41$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 32.39$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.68$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.77$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.59$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Eggs, x12 | 2.8$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.05$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.3$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.74$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 4.22$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.74$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.86$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.7$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.77$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.96$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.28$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.13$ |
Cigarette pack | 4.02$ |
Cold medicince, 1 week | 8.77$ |
Hair Shampoo | 3.2$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.61$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.9$ |
Gym Membership, 1 month | 21.3$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.97$ |
Doctor's visit | 45.77$ |
Haircut, simple | 9.52$ |
Brand Jeans | 37.04$ |
Brand Sneakers | 95.56$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 47.32$ |
International Primary School, 1 year | 7088$ |