Cost of Living in
Punto Fijo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $667 | $1982 |
Without rent | $424 | $1768 |
Rent & Utilities | $116.22 | $291.33 |
Food | $271 | $846 |
Transport | $136.76 | $301.79 |
Monthly salary after tax | $227.15 | |
Quality of life | 11.58 | |
Population | 260.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $667 | 21 / 63 |
Without rent | $424 | 4 / 63 |
Rent & Utilities | $116.22 | 6 / 63 |
Food | $271 | 6 / 63 |
Transport | $136.76 | 57 / 63 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 78.13$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 66.89$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 399.62$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 181.83$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 15.71$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 19.21$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 26.44$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 26.47$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 636$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 816$ |
Lunch Menu | 5.74$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 23.97$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.96$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.44$ |
Cappuccino | 1.42$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.15$ |
Local transport ticket | 0.91$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 63.39$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 28.01$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.5$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.83$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.35$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Eggs, x12 | 3.41$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.11$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.77$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 5.12$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.56$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.67$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.77$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.15$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.16$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.61$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.69$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.03$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.44$ |
Cigarette pack | 4.9$ |
Cold medicince, 1 week | 6.59$ |
Hair Shampoo | 2.61$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.28$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.59$ |
Gym Membership, 1 month | 19.67$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.01$ |
Doctor's visit | 41.91$ |
Haircut, simple | 8.95$ |
Brand Jeans | 37.84$ |
Brand Sneakers | 87.04$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 42.16$ |
International Primary School, 1 year | 5044$ |