Cost of Living in
Portuguesa

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $680 | $1581 |
Without rent | $529 | $1722 |
Rent & Utilities | $168.81 | $282.2 |
Food | $312 | $815 |
Transport | $97.97 | $228.03 |
Monthly salary after tax | $176.24 | |
Quality of life | 17.43 | |
Population | 208.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $680 | 24 / 63 |
Without rent | $529 | 27 / 63 |
Rent & Utilities | $168.81 | 30 / 63 |
Food | $312 | 13 / 63 |
Transport | $97.97 | 40 / 63 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 116.6$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 86.72$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 302.93$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 253.88$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 10.17$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 18.46$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 40.42$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 20.6$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 442$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 520$ |
Lunch Menu | 9.66$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 45.76$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.22$ |
Cappuccino | 2.06$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.25$ |
Local transport ticket | 0.38$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 38.17$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 27$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.55$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.38$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.22$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.23$ |
Eggs, x12 | 2.74$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.56$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.09$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.72$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.07$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.78$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.87$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.64$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.14$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.45$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.01$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.63$ |
Cigarette pack | 3.19$ |
Cold medicince, 1 week | 7.45$ |
Hair Shampoo | 4.4$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.81$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.09$ |
Gym Membership, 1 month | 19.07$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.71$ |
Doctor's visit | 30.5$ |
Haircut, simple | 7.9$ |
Brand Jeans | 64.53$ |
Brand Sneakers | 93.29$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 56.38$ |
International Primary School, 1 year | 5816$ |