Cost of Living in
Paysandu

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $898 | $1588 |
Without rent | $422 | $1313 |
Rent & Utilities | $287.9 | $390.94 |
Food | $300 | $727 |
Transport | $43.78 | $148.53 |
Monthly salary after tax | $790.33 | |
Quality of life | 38.07 | |
Population | 71.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $898 | 3 / 24 |
Without rent | $422 | 2 / 24 |
Rent & Utilities | $287.9 | 2 / 24 |
Food | $300 | 3 / 24 |
Transport | $43.78 | 1 / 24 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 245.42$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 292.85$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 312.47$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 278.93$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 38.33$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 63.47$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 27.07$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2220$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2002$ |
Lunch Menu | 6.53$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 18.29$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.58$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.45$ |
Cappuccino | 3.45$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.74$ |
Local transport ticket | 1.26$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 36.66$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 14.23$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.46$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.92$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.05$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.2$ |
Eggs, x12 | 2.82$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.93$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.33$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.93$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.67$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.06$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.69$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.99$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.9$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.09$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.45$ |
Cigarette pack | 3.28$ |
Cold medicince, 1 week | 6.7$ |
Hair Shampoo | 6.28$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.44$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.34$ |
Gym Membership, 1 month | 12.98$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.6$ |
Doctor's visit | 31.5$ |
Haircut, simple | 5.83$ |
Brand Jeans | 72.64$ |
Brand Sneakers | 74.75$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 402.41$ |
International Primary School, 1 year | 9081$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Punta del Este | |
2 | Artigas | |
3 | Pando | |
4 | Lavalleja | |
5 | Chuy (Uruguay) | |
6 | San Jose (Uruguay) | |
7 | Salto | |
8 | Florida (Uruguay) | |
9 | Ciudad de la Costa | |
10 | Durazno | |
11 | Minas | |
12 | Barros Blancos | |
13 | Montevideo | |
14 | Canelones | |
15 | Treinta y Tres | |
16 | Maldonado | |
17 | Rocha | |
18 | Soriano | |
19 | Rivera | |
20 | Mercedes (Uruguay) | |
21 | Tacuarembo | |
22 | Paysandu | |
23 | Cerro Largo | |
24 | Melo | |