Cost of Living in
Oxapampa

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $495 | $1135 |
Without rent | $253 | $782 |
Rent & Utilities | $222.9 | $442.48 |
Food | $191 | $515 |
Transport | $75.56 | $195.27 |
Monthly salary after tax | $384.02 | |
Quality of life | 37.06 | |
Population | 160.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $495 | 36 / 81 |
Without rent | $253 | 11 / 81 |
Rent & Utilities | $222.9 | 67 / 81 |
Food | $191 | 50 / 81 |
Transport | $75.56 | 74 / 81 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 114.01$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 98.18$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 612.25$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 250.85$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 41.35$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 59.42$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 24.04$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.92$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3278$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2505$ |
Lunch Menu | 3.64$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 6.19$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 2.98$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.67$ |
Cappuccino | 3.32$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.49$ |
Local transport ticket | 0.41$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 57.38$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 13.7$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.08$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.1$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.57$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.45$ |
Eggs, x12 | 2.13$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.68$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 2.7$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.2$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.16$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.98$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.69$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.77$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.79$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.67$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.47$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.84$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.45$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.06$ |
Cigarette pack | 5.86$ |
Cold medicince, 1 week | 5.98$ |
Hair Shampoo | 4.68$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.56$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.22$ |
Gym Membership, 1 month | 31.67$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.87$ |
Doctor's visit | 29.25$ |
Haircut, simple | 3.39$ |
Brand Jeans | 36.91$ |
Brand Sneakers | 51.85$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 212.89$ |
International Primary School, 1 year | 3374$ |