Cost of Living in
Mariscal Nieto

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $926 | $1652 |
Without rent | $506 | $1462 |
Rent & Utilities | $481.11 | $635.26 |
Food | $314 | $871 |
Transport | $52.25 | $144.06 |
Monthly salary after tax | $737.64 | |
Quality of life | 47.28 | |
Population | 175.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $926 | 80 / 81 |
Without rent | $506 | 80 / 81 |
Rent & Utilities | $481.11 | 80 / 81 |
Food | $314 | 79 / 81 |
Transport | $52.25 | 9 / 81 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 371.99$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 254.3$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 534.37$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 431.43$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 50.86$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 98.8$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 21.16$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.79$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1779$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 967$ |
Lunch Menu | 6.43$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 42.01$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.95$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.17$ |
Cappuccino | 3.18$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.22$ |
Local transport ticket | 0.85$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 29.11$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 11.8$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.45$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.14$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.04$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.46$ |
Eggs, x12 | 2.39$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.72$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.51$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.64$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.94$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.05$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.65$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.54$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.91$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.19$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.44$ |
Cigarette pack | 4.92$ |
Cold medicince, 1 week | 4.75$ |
Hair Shampoo | 4.97$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.06$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.34$ |
Gym Membership, 1 month | 37.38$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.66$ |
Doctor's visit | 35.68$ |
Haircut, simple | 8.94$ |
Brand Jeans | 49.84$ |
Brand Sneakers | 66.59$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 365.1$ |
International Primary School, 1 year | 3938$ |