Cost of Living in
Islay

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $516 | $1265 |
Without rent | $251 | $952 |
Rent & Utilities | $199.12 | $454.44 |
Food | $191 | $408 |
Transport | $74.72 | $163.55 |
Monthly salary after tax | $403.77 | |
Quality of life | 27.47 | |
Population | 140.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $516 | 40 / 81 |
Without rent | $251 | 10 / 81 |
Rent & Utilities | $199.12 | 48 / 81 |
Food | $191 | 50 / 81 |
Transport | $74.72 | 72 / 81 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 152.94$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 100.52$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 604.1$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 254.39$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 54.48$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 80.85$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 23.74$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.2$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2504$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2461$ |
Lunch Menu | 3.19$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 6.35$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 3.49$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.4$ |
Cappuccino | 3.49$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.43$ |
Local transport ticket | 0.37$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 66.86$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 16.25$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.75$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.94$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.54$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.5$ |
Eggs, x12 | 1.94$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.29$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.44$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.37$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.75$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.77$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.89$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.61$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.45$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.29$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.54$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.31$ |
Cigarette pack | 6.55$ |
Cold medicince, 1 week | 7.65$ |
Hair Shampoo | 4.66$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.33$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.29$ |
Gym Membership, 1 month | 32.35$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.7$ |
Doctor's visit | 32.93$ |
Haircut, simple | 4.19$ |
Brand Jeans | 41.77$ |
Brand Sneakers | 64.62$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 174.86$ |
International Primary School, 1 year | 2503$ |