Cost of Living in
Huancayo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $431 | $1212 |
Without rent | $277 | $1034 |
Rent & Utilities | $196.57 | $325.66 |
Food | $186 | $507 |
Transport | $62.71 | $144.04 |
Monthly salary after tax | $316.94 | |
Quality of life | 33.94 | |
Population | 131.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $431 | 15 / 81 |
Without rent | $277 | 28 / 81 |
Rent & Utilities | $196.57 | 45 / 81 |
Food | $186 | 41 / 81 |
Transport | $62.71 | 45 / 81 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 156.52$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 137.65$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 687.93$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 251.13$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 51.95$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 74.92$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 22.67$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.26$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2350$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2633$ |
Lunch Menu | 3.13$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 6.3$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 3.43$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.69$ |
Cappuccino | 3.11$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.16$ |
Local transport ticket | 0.45$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 52.95$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 13.57$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.04$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.05$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.45$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.53$ |
Eggs, x12 | 2.25$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.05$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.31$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.75$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.95$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.89$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.53$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.75$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.61$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.53$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.08$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.18$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.32$ |
Cigarette pack | 8.54$ |
Cold medicince, 1 week | 7.43$ |
Hair Shampoo | 3.65$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.3$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.23$ |
Gym Membership, 1 month | 26.4$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.6$ |
Doctor's visit | 25.68$ |
Haircut, simple | 3.77$ |
Brand Jeans | 41.37$ |
Brand Sneakers | 50.2$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 169.09$ |
International Primary School, 1 year | 2417$ |