Cost of Living in
Celendin

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $570 | $1394 |
Without rent | $307 | $938 |
Rent & Utilities | $192.72 | $316.55 |
Food | $159 | $403 |
Transport | $53.9 | $137.14 |
Monthly salary after tax | $398.9 | |
Quality of life | 26.05 | |
Population | 151.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $570 | 67 / 81 |
Without rent | $307 | 46 / 81 |
Rent & Utilities | $192.72 | 41 / 81 |
Food | $159 | 15 / 81 |
Transport | $53.9 | 16 / 81 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 128.07$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 99.49$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 748.16$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 258.66$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 38.06$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 78.44$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 23.31$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.76$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2652$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2640$ |
Lunch Menu | 2.79$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 5.02$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 3.14$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.42$ |
Cappuccino | 2.55$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.43$ |
Local transport ticket | 0.4$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 76.24$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 13.43$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.37$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.17$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.41$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.48$ |
Eggs, x12 | 2.04$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.97$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.16$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.43$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.94$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.81$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.82$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.77$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.63$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.52$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.59$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.26$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.38$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.05$ |
Cigarette pack | 8.54$ |
Cold medicince, 1 week | 7.47$ |
Hair Shampoo | 4.04$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.31$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.12$ |
Gym Membership, 1 month | 22.48$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.5$ |
Doctor's visit | 29.88$ |
Haircut, simple | 4.65$ |
Brand Jeans | 44.86$ |
Brand Sneakers | 47.57$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 181.61$ |
International Primary School, 1 year | 3229$ |