Cost of Living in
Calca

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $432 | $1346 |
Without rent | $343 | $806 |
Rent & Utilities | $165.27 | $428.17 |
Food | $172 | $564 |
Transport | $74.49 | $158.88 |
Monthly salary after tax | $349.83 | |
Quality of life | 34.48 | |
Population | 162.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $432 | 16 / 81 |
Without rent | $343 | 63 / 81 |
Rent & Utilities | $165.27 | 12 / 81 |
Food | $172 | 28 / 81 |
Transport | $74.49 | 70 / 81 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 161.97$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 96.61$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 682.5$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 240.71$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 40.3$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 77.5$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.84$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.23$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3348$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 3050$ |
Lunch Menu | 3.57$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 5.15$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 2.61$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.27$ |
Cappuccino | 3.44$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.17$ |
Local transport ticket | 0.38$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 69.44$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 15.05$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.3$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.02$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.51$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.48$ |
Eggs, x12 | 2.17$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.11$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 2.9$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.49$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.87$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.89$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.91$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.58$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.66$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.6$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.61$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.28$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.69$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.98$ |
Cigarette pack | 7.98$ |
Cold medicince, 1 week | 8.44$ |
Hair Shampoo | 4.94$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.56$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.12$ |
Gym Membership, 1 month | 31.81$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.19$ |
Doctor's visit | 26.18$ |
Haircut, simple | 3.34$ |
Brand Jeans | 39.83$ |
Brand Sneakers | 64.19$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 201.87$ |
International Primary School, 1 year | 2527$ |