Cost of Living in
Calabozo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $769 | $2076 |
Without rent | $740 | $1753 |
Rent & Utilities | $219.96 | $451.49 |
Food | $553 | $1091 |
Transport | $55.05 | $154.85 |
Monthly salary after tax | $168.01 | |
Quality of life | 14.12 | |
Population | 196.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $769 | 39 / 63 |
Without rent | $740 | 63 / 63 |
Rent & Utilities | $219.96 | 50 / 63 |
Food | $553 | 63 / 63 |
Transport | $55.05 | 10 / 63 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 216.62$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 159.57$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 397.31$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 292.7$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 5.65$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 10.72$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 37.27$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 25.32$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 355$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 389$ |
Lunch Menu | 11.08$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 57.53$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 14.29$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.49$ |
Cappuccino | 2.22$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.52$ |
Local transport ticket | 0.48$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 13.34$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 20.37$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.58$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.96$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.78$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.62$ |
Eggs, x12 | 2.44$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.23$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 15.55$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.66$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 4.88$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.69$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.39$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.96$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.35$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.21$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.42$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.12$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.5$ |
Cigarette pack | 3.14$ |
Cold medicince, 1 week | 7.32$ |
Hair Shampoo | 5.12$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.31$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.9$ |
Gym Membership, 1 month | 39.09$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.53$ |
Doctor's visit | 43.29$ |
Haircut, simple | 8.06$ |
Brand Jeans | 68.94$ |
Brand Sneakers | 106.41$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 96.74$ |
International Primary School, 1 year | 3735$ |